Home » Header, Ανακοινώσεις, Ψηφιοποίηση και Ψηφιακές συλλογές

Εναρκτήρια συνάντηση προγράμματος Erasmus+ KA2 Building the Capacity of Educators & Librarians in Information Literacy

15 December 2020

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης το Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, το Τμήμα Library and Information Science του Πανεπιστημίου Carlos III de Madrid, η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Novi Sad της Σερβίας και η κυπριακή εταιρεία CSI Center of Social Innovation.

Στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση της ελευθερίας της έκφρασης και της ενδυνάμωσης της πληροφορίας των πολιτών, εκπαιδεύοντας τους εκπαιδευτικούς και τους βιβλιοθηκονόμους πώς να διδάσκουν τις κοινότητές τους και η δημιουργία προγραμμάτων εκπαίδευσης στην Πληροφοριακή Παιδεία και πιο συγκεκριμένα στα ακόλουθα είδη γραμματισμού:

• Media Literacy
  • Digital Literacy
  • Mobile Literacy
  • Critical Literacy-focusing on inequalities
  • Data Literacy

Σκοπός του είναι η επιλογή μιας ομάδας εκπαιδευτικών και επιστημόνων πληροφόρησης οι οποίοι αφού εκπαιδευτούν θα αποτελούν τους πρεσβευτές για τη μεγαλύτερη διάχυση των αποτελεσμάτων της έρευνας με τη δημιουργία ενός «Transnational Memorandum of Cooperation».

Για ενημερώσεις ακολουθήστε την επίσημη ιστοσελίδα και τα κοινωνικά δίκτυα του προγράμματος.

Website: https://educability.cut.ac.cy

Facebook Page